Kváskový chléb je základ dobré domácí kuchyně a laskomina. Pokud vím, že jsem celý den doma, tak jej velice ráda upeču. Samotná příprava zabere jen chviličku, ale jsou dlouhé pauzy mezi jednotlivými kroky. Každý se mně ptá, jak jej uchovávat a jestli jen v lněném pytlíčku nebo lněné utěrce neztvrdne. Pravý kváskový chleba vydrží v lněné utěrce dlouho, je vhodné jej dát do chladna, ale my jej máme stále položený na kuchyni a ukrajujeme. Většinou nevydrží tak dlouho, aby ztvrdl. Ano trochu okorá, po okrajích. Znám však jednoduché kouzlo - stačí dát plátky ukrojeného chleba na chvilku na pařáček do hrnce a je jak čerstvě vytažený z trouby.
Chleba, který se prodává jako kvasový v běžných obchodních sítích není jen s pravým žitným kváskem. Většinou se tam jen trochu kvásku přidá v procesu. Protože pravý kvasový chléb má dlouhou dobu přípravy. Pokud si nechcete péci chléb doma, tak si zjistěte postup přípravy chleba u vašich obchodníků. Znám i speciální obchody nebo restaurace, kde jej pečou správnou technologií bez přidaných kypřících látek.
Chvíli mi trvalo, než jsem se s chlebovým těstem sžila. Musím ale říci, že pokaždé je to lepší a lepší. Proto se s receptem na náš oblíbený chlebový bochník můžu pochlubit veřejně. Do ruky se mi dostal chlebový kvásek, který je nyní již 19 let starý. Zkoušela jsem si dělat doma vlastní kvásek - voda a žitná mouka. Bohužel už vím, proč to nefungovalo. Léty vyzrálý kvásek je prostě nejlepší a udělá službu, jakou má. Jelikož bych nerada, aby se mi takový vzácný dar zkazil, tak mě to nutí každý týden chleba upéct. Chlebový kvásek uchovávám v lednici a jednou týdně jej stačí "nakrmit". Výborná je také kváskové vánočka a nebo lívance.
Večer si vždy připravím žitnou mouku (500g) do které přidám kvásek. Zředím vše vodou, abych dostala hustou kašovitou konzistenci. Přes noc nechám vše kvasit v pokojové teplotě. Ráno odeberu do pytlíčku nebo skleničky kvásek na další várku a to uschovám v ledničce. Do zbylého kvásku přidám polohrubou mouku, 3 lžičky soli a ingredience dle vlastní představivosti. My máme v oblibě slunečnicová semínka, uvařená celá zrna obilí, kmín. Zadělám těsto, tak aby se nelepilo, ale nebylo příliš tuhé. Tak aby vzniklo vláčné těsto, které samo nedrží tvar. Čím je hutnější a tužší, tím méně nakyne, a je poté chleba hodně tuhý. Poté ho vložím do připravené vymazané a vysypané formičky. Není potřeba speciální forma, já používám běžnou kulatou dortovou nebo bábovkovou.
Celé nechám opět hezky v teple kynout - alespoň 3 hodiny. Měl by nakynout na 2 násobek původní velikosti. Poté dám do vyhřáté trouby.
5 minut 250 stupňů - 50 minut 150 stupňů - 5 minut 250 stupňů. Pokud je bochník větší, tak jej nechám v troubě déle o třeba 15 minut - musíte vyzkoušet.
Chleba je třeba vyndat z formičky, položit na prkénko a přikrýt lněnou utěrkou. Jinak mám zkušenost, že se ve formě zapaří.
Teď už stačí jen nakrojit.